Jazda defensywna

Nowoczesne szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy zdecydowanie poprawiają stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Kierowca będąc świadomy zagrożeń w ruchu drogowym, jest w stanie lepiej kontrolować swoje zachowanie podczas stresujących sytuacji i lepiej reagować na zbliżające się niebezpieczeństwo. Jednym z kursów, który ma wpływ na kulturę jazdy i wykształcenie u kierowcy pozytywnych nawyków w trakcie prowadzenia samochodu jest kurs jazdy defensywnej.

Jazda defensywna to technika prowadzenia samochodu, której priorytetem jest redukcja ryzyka związanego z uczestnictwem w ruchu drogowym, poprzez świadome unikanie zagrożeń drogowych. Pojęcie defensywnego prowadzenia samochodu związane jest z wykorzystywaniem technicznego potencjału pojazdu. Znając style hamowania, wykorzystywane w trakcie jazdy, a także bogate systemy bezpieczeństwa w samochodach, możemy wpłynąć na jakość bezpieczeństwa naszego, a także innych uczestników ruchu. Jazda defensywna to także umiejętność opanowania stresu i emocji, podczas skomplikowanych manewrów drogowych.

Istotnym czynnikiem bezpieczeństwa na drogach jest umiejętność skutecznej reakcji na bodźce zewnętrzne. Podczas szkolenia jazdy defensywnej uczymy przewidywać niebezpieczne zachowania innych uczestników ruchu i stosować w praktyce zasadę ograniczonego zaufania do innych kierowców. Dodatkowo w trakcie kursu pokazujemy jak dopasować styl prowadzenia pojazdu mechanicznego do danych warunków pogodowych. Przekażemy Państwu wiedzę na temat przyczyn i skutków zagrożeń drogowych i nauczymy poprawnego zachowania podczas i po kolizji drogowej. Umiejętność defensywnego prowadzenia samochodu zminimalizuje wypadkowość, zmniejszy eksploatację pojazdu i poprawi ekonomię jazdy.

Szkolenie jazdy defensywnej

Każde szkolenie jazdy defensywnej złożone jest z trzech etapów. W kursie mogą uczestniczyć osoby prowadzące samochód dla własnej wygody, a także zawodowi kierowcy, którzy chcą udoskonalić technikę jazdy i lepiej zadbać o bezpieczeństwo przewożonych pasażerów, lub towaru.

Pierwsza część szkolenia to zajęcia praktyczne, w trakcie których kursant prowadzi samochód w towarzystwie instruktora z wykorzystaniem odpowiedniego symulatora, który dokonuje pomiarów technicznych. Na tym etapie zadaniem instruktora jest dogłębna analiza stylu jazdy i ocena zachowania kierowcy podczas manewrów drogowych. W trakcie symulacji, zgodnie z wybranym scenariuszem, występują wymuszone sytuacje drogowe, takie jak gołoledź, boczny wiatr, zamglenia, niestabilny ładunek, efekty dynamiczne, zmiany natężenia ruchu, niebezpiecznie pozostawione pojazdy, nagłe otwieranie drzwi pojazdu zaparkowanego na poboczu, nieprzewidywalne manewry innych kierowców, wtargnięcie pieszego na jezdnię, bawiące się na poboczu dzieci, czy nagłe wtargnięcie rowerzysty na jezdnię. Szkolenie odbywa się w pojazdach osobowych, ciężarowych i w autobusie.

Podczas drugiego etapu, który jest czysto teoretyczny, kursanci będą mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami jazdy defensywnej. Na zajęciach zostaną omówione kwestie związane z wpływem prędkości na stabilność pojazdu, nowoczesnymi systemami hamowania, wykorzystywanymi przed zakrętem i w sytuacjach nagłych, techniką pokonywania zakrętów, ruchem ładunku w naczepie, wpływem niekorzystnych warunków pogodowych na styl jazdy, manewrami zapobiegającymi utraceniu przyczepności, a także z systemami wspomagającymi prowadzenie samochodu. Zajęcia teoretyczne to także czas, w którym instruktor wypunktuje błędy popełniane przez danego kierowcę w trakcie pierwszej jazdy.

Kolejny, ostatni etap, to powrót do zajęć praktycznych, podczas których instruktor zwraca uwagę na dopasowanie stylu prowadzenia samochodu do wymogów jazdy defensywnej. Na tym etapie instruktor pokazuje jak skutecznie przeprowadzać manewry drogowe, w zróżnicowanych sytuacjach, by podwyższyć poziom bezpieczeństwa w ruchu ulicznym.

Ze szkolenia jazdy defensywnej mogą skorzystać niedoświadczeni kierowcy, jak i kierowcy z wieloletnią praktyka na drogach. Kurs jest szczególnie polecany osobom, które wykonują zawód kierowcy i na co dzień spotykają się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jazda defensywna nie tylko minimalizuje wypadkowość na drogach, ale ma wpływ na ergonomię jazdy. W naszej szkole wspólnie zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich kierowców. Zapraszamy na organizowane przez naszą placówkę kursy.