Eco Driving

Szkolenie ekonomicznej jazdy stało się popularne na początku 2015 roku w związku z wejściem w życie rozporządzenia unijnego o kryteriach egzaminu na prawo jazdy. Obowiązujące przepisy mówią o tym, że na egzaminie praktycznym ocenie będą podlegać takie elementy jak bezpieczne, sprawne i energooszczędnie prowadzenie samochodu. Egzaminator prócz dostosowania się kierowcy do znaków drogowych i przepisów ruchu drogowego, analizuje także umiejętność ekonomicznego prowadzenia samochodu. Egzaminowany kierowca musi wykazać się sprawnością w obsłudze biegów i hamowania silnikiem, zgodnie z wymogami ecodrivingu. Wprowadzanie norm ekologicznych ma wpływ na wiele dziedzin naszego życia. Od wielu lat zmienia się obowiązujące prawo, czyniąc je przyjaznym środowisku naturalnemu. Jako użytkownicy samochodów chcemy zadbać nie tylko o kondycję otaczającej nas przyrody, ale także na wielkość naszych portfeli. Nowoczesne techniki jazdy łączą jedną i drugą koncepcję. Nasza szkoła jazdy organizuje specjalistyczne kursy związane z ekonomicznym prowadzeniem pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, które pozwalają redukować zużycie paliwa, jak i części samochodowych do minimum.

Jazda ekonomiczna pozwala nie tylko zaoszczędzić koszty związane z użyciem paliwa, ale także poprawia wydajność samochodu i zwiększa bezpieczeństwo na drogach. Szczególnie ważne jest to dla właścicieli firm transportowych lub spedycyjnych, których opłaty za benzynę sięgają wysokich sum. Eco driving pozwala zredukować koszty paliwa do nawet 25%, co z pewnością będzie zauważalne dla zwykłych użytkowników dróg. Mimo głosów sprzeciwu, dotyczących szkód dla silnika, ekonomiczna technika jazdy triumfuje wśród młodych, jak i doświadczonych kierowców. Umiejętne prowadzenie samochodu, związane z zmniejszeniem kosztów paliwa, nie musi oznaczać spadku wydajności części samochodowych. Wprost przeciwnie. W trakcie szkolenia pokażemy Państwu jak optymalnie wykorzystywać możliwości silnika, minimalizować opór powietrza i równomiernie kierować samochodem, bez szkód dla wyposażenia auta, a z korzyścią dla użytkowników ruchu drogowego.

Trój-etapowe  szkolenie jazdy ekonomicznej składa się z części teoretycznej i dwóch części praktycznych. W pierwszej, praktycznej części, kierowca pokonuje daną trasę w towarzystwie instruktora, który bacznie obserwuje styl jazdy prowadzącego. Dokonuje analizy stopnia energooszczędności jazdy i wskazuje ewentualne błędy.

Drugi etap kursu to zajęcia teoretyczne, w trakcie których zostają omówione podstawowe zasady jazdy ekonomicznej. Podczas wykładów kursanci dowiedzą się czym jest moc i moment obrotowy silnika, jednostkowe zużycie i kaloryczność paliwa, a także jak działa komputer pokładowy. Instruktor omówi także zagadnienia związane z wpływem stylu jazdy na zużycie paliwa, optymalnym wykorzystaniem pracy silnika, odpowiednią redukcją biegów, planowaniem trasy i z stosowaniem osłon aerodynamicznych.

W trzeciej części, praktycznej, kursanci będą mogli wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę, ponownie pokonując tą sama trasę. Instruktor będzie na bieżąco komentował styl jazdy i pomoże utrwalić elementy jazdy ekonomicznej.

Kurs ekonomicznej jazdy polega głównie na poznaniu podstawowych technik jazdy ekonomicznej. Do głównych założeń eco-jazdy należy dalekosiężna obserwacja drogi, z uwzględnieniem pobocza, umiejętność zachowania równomiernej prędkości na drodze, dostosowanie dostępu od kolejnego samochodu, wykorzystanie efektu zerowego zużycia paliwa na co dzień i odpowiednia redukcja biegów, dostosowana do prędkości i warunków drogowych.

Zapraszamy wszystkich kierowców do udziału w kursach jazdy ekonomicznej. Zapewnimy Państwu specjalistyczne materiały szkoleniowe, profesjonalna kadrę i wysokiej jakości usługi. Szkolenia mogą być prowadzone na naszych samochodach, ale także z wykorzystaniem Państwa samochodu, co pozytywnie wpłynie na rozwój umiejętności eko-jazdy. Serdecznie zapraszamy.